Kominki.org   >   Kominki  >   Kominkowy poradnik  >   Ogrzewać kominkiem?

Kominkowy poradnik

Ogrzewać kominkiem?artykuł

25-08-2017
drukuj

Uniflam

W dzisiejszej dobie instalacja kominka w nowobudowanym domu to już niemalże standard, a ogromna gama oferty  modeli wkładów grzewczych, typów kominków powoduje, iż nie musi być to też specjalnie droga przyjemność. Bo posiadanie kominka to jest przede wszystkim przyjemność z obcowania z  ogniem. Można wręcz powiedzieć że budowa  systemu grzewczego, czy przynajmniej wydajne wykorzystanie kominka jako urządzenia grzewczego to przejaw zdrowo rozsądkowego, pragmatycznego podejścia.

Warto podkreślić,  że w polskim społeczeństwie coraz wyraźnie wyodrębnia się tzw. klasa średnia, czyli grupa zrzeszająca osoby zarabiające nieco lepiej niż przeciętnie, aktywna zawodowo, oraz mogąca pozwolić sobie na inwestycje, chociażby we własny dom . Do tej grupy zwykle adresowana jest oferta firm,  producentów, instalatorów urządzeń wydajnie pozyskujących ciepło z kominka, w różny sposób próbujących czy to oszczędzić na wydatkach na ogrzewanie gazem, olejem, czy prądem , czy też zracjonalizować je , bowiem gromną zaletą kominka jest bowiem możliwość łączenia przyjemnego (zapach palącego się drewna, urok widoku tlących się polan itp., itd. z pożytecznym  - ciepłem jakie uzyskujemy w wyniku spalania  drewna.

 

Dlatego, aby myśleć o pełnym użytkowaniu kominka  także wykorzystując możliwości grzewcze  należy koniecznie wyposażyć go w wydajny i nowoczesny wkład grzewczy lub też zdecydować się na rozbudowanie całego systemu .

 

Taki zestaw umożliwia, przy poprawnej budowie skuteczne dogrzanie nie tylko pomieszczenia w którym kominek się znajduje. 

 

I tutaj natrafiamy na dylemat, czy decydować się na bardziej rozbudowaną instalację,  czy też nie i na jaki model kominka się zdecydować i przede wszystkim zadać pytanie czy to się w ogóle opłaca?

 

Jaki mamy wybór - wbrew pozorom duży. Możemy zdecydować się na kominek klasyczny dający ogień i ciepło w pomieszczeniu którym się znajduje  lub wybrać pełen system:

  • system ogrzewania powietrznego – popularnie zwany DGP  (grawitacyjny, lub mechaniczny)
  • system ogrzewania wodnego - tzw płaszcz wodny
  • system akukumulacji ciepłą dziś często nazwywane ciepłymi kominkami i   wykańczane np. kaflami , ale nie tylko.

 

Oczywiście dylemat tutaj przedstawiony jest bardzo rzadko spotykany w praktyce – najpierw bowiem musimy zdecydować się jak bardzo chcemy wykorzystać funkcje grzewcze naszego kominka i w jaki sposób zamierzamy tego dokonać. Później dopiero decydujemy się na wybór wkładu, niekiedy także wybór formy kominka – gdyż użyteczność grzewcza naszej instalacji niekiedy wymusza pewne kompromisy. Instalacje DGP, a zwłaszcza instalację CO (do kominków z płaszczem wodnym) należy bowiem projektować odpowiednio wcześnie – gdyż później po prostu może być ona praktycznie niemożliwa do wykonania…. 

Witold Hawajski

Podziel się

Skomentuj:
Komentarze (0)

Z galerii kominków

Świat Kominków

 

Ogólnopolski magazyn o kominkach i piecach

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Fire Tube TV

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.