Portal branży kominkowej
Kominki.org   >   Kominki  >   Kominkowy poradnik

Kominkowy poradnik

Kratki wentylacyjne to element niezbędny do prawidłowego funkcjonowania kominka. Podczas ich doboru zwraca się uwagę nie tylko na funkcjonalność, sposób montażu i obsługi, ale też wygląd. Nawet, jeśli kratka nie będzie wyróżniać się na tle obudowy lub będzie wręcz ukryta – warto dopasować ją tak, by harmonijnie wpisywała się w styl kominka oraz całego wnętrza. Najbogatszą ofertę w tym zakresie posiada firma Kratki.pl – lider w produkcji kominków, biokominków i akcesoriów do tego typu urządzeń.
Rozpalony kominek to idealne dopełnienie mroźnych zimowych wieczorów spędzanych z książką i kubkiem herbaty. Jednak nigdy nie prezentuje się tak wspaniale, jak podczas świątecznych spotkań w rodzinnym gronie. Żar nie tylko rozgrzeje cały dom, ale także sprawi, że ten wyjątkowy czas będzie jeszcze piękniejszy. Żeby jednak rzeczywiście tak było, musimy pamiętać o kilku prostych zasadach, które zagwarantują, że obsługa kominka będzie w stu procentach bezpieczna.
Rekomendowane firmy przez producentów
Istotna jest całoroczna troska o bezpieczne działanie kominka, a przede wszystkim jego posezonowy przegląd. Pierwszym elementem kominka, który wymaga specjalnego traktowania, jest wkład. Jego oczyszczenie nie należy do zbyt skomplikowanych czynności, dlatego też właściwie każdy użytkownik kominka może samodzielnie podjąć się tego zadania.
Wybór odpowiedniego paleniska to częsty problem, z którym stykają się osoby planujące budowę domu. Najlepiej wybierać nowoczesne pod względem rozwiązań technicznych paleniska. Są bezpieczne, eleganckie i łatwe w obsłudze, a dzięki zaawansowanej technice spalania mogą być szczególnie efektywne i mało emisyjne w użytkowaniu.
Czy kominek może wybuchnąć ?
Piotr Batura radzi
05-05-2016
Dzisiejszy wpis jest wynikiem dyskusji na forum muratora. Trafiła tam posiadaczka kominka, której szyba eksplodowała po kilku dniach palenia, w dopiero co zainstalowanym kominku. Szyba nie tania, narożna, z giętego szkła. Pieniądze jednak w tej sytuacji, schodzą na plan dalszy, bo wybuch grozi kalectwem.
Pierwszym, podstawowym warunkiem, który trzeba spełnić, żeby mieć czyste szyby jest palenie suchym drewnem; maksymalna wilgotność nie powinna przekraczać 20%. Po mocnym rozpaleniu powstaje zjawisko pirolizy, wskutek którego cząsteczki osiadające na szybie są od niej odrywane i dopalane w palenisku.
Kominek po sezonie wymaga przeprowadzenia przeglądu i wykonania niezbędnych napraw. Jedną z nich może być konieczność wymiany sznura uszczelniającego. Tę czynność można wykonać samemu , ale lepiej zlecić fachowcowi..
Poradnik użytkownika kominka - fakty i mity
Piotr Batura radzi
12-02-2016
Ruch powietrza inicjuje ciąg kominowy. Ciąg kominowy jest zjawiskiem stałym podczas palenia, a rozpalanie odbywa się bez udziału kanału doprowadzającego świeże powietrze. Jest tak, bo mamy otwarte lub uchylone drzwi kominka
Rozpalanie kominka
Piotr Batura radzi
Do rozpalania najlepiej używać kawałków papieru i drobnych kawałków drewna.
1  2  3  4  5  6    

Z galerii kominków

Galeria osobliwości

Świat Kominków

 

Ogólnopolski magazyn o kominkach i piecach

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org.

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach. 

Z galerii Video

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Ankieta

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.