Portal branży kominkowej
Kominki.org   >   Kominek jest eko  >   Smog na antenie radiowej ?- refleksja

Kominek jest eko

Smog na antenie radiowej ?- refleksja

18-01-2017
drukuj

Wiele jest rozpowszechnianych mitów na temat szkodliwosci palenia w kominkach.  Nie można powiedzieć że przy paleniu w komikach czy piecach  drewnem czy biomasą nie powstają szkodliwe substancje, ale  szkodliwa jest także  jazda samochodem, rozmowa przez telefon komórkowy, czy też hodowla zwierząt ( metan )  i wiele innych rzeczy. Używa też się często w dyskusji argumentów calkiem słusznych medialnie  tylko  celowo lub nie rozmijajacych się  w części z prawdą. Mam tylko nadzieję, że wynika to z braku wiedzy, a nie świadomej selekcji.  Zgoda jest w jednym, że przysłowiowym już  smogiem trzeba walczyć. Ale  dyskusja powinna zachować pozory merytoryczne  bo inaczej nie przyniesie zamierzonych skutków,- tu mam na myśli  poprawę powietrza, a nie usunięcie tej czy innej branży z rynku . Kilka uwag co do kominków ...powoływanie się w dyskusji na doświadczenie   Londynu nie do końca przystaje do naszej rzeczywistości. W Londynie w kominkach palono głównie węglem ( często kominkach otwartych ,)  a u nas takich praktyk się nie stosuje używa się tylko drewna , brykietu lub peletu . Węglem tak jak śmieciami nie można palić w kominkach , trzeba w tym kierunku edukawać czasem karać.   Inne stwierdzenia pana Konrada Marczyńskiego, że na kominki nie ma norm jest nieprawdziwe.  Pomijam jakieś wynalazki rynkowe  , ale wszystkie sprowadzane do nas wkałdy kominkowe muszą przestrzegać bardzo restrykcyjnych norm niemieckich , czy austyjackich, czy włoskich   które  są zgodne z wymaganiami Uni Europejskiej, a nawet są bardziej restrykcyjne. Można też  powiedzieć, że większość  polskich producentów w praktyce stosuje  je u siebie w swoich produktach  chociaż nie ma takiego wymogu - wystarczy tylko sprawdzić.  Mówienie więc, na tej podstawie ,  że palenie w kominkach z tego powodu  jest porownywalne do palenia papierosów ( nie jest  one też  zakazane  ) jest bardzo grubym nadużyciem. Jakoś w krajach europejskich Niemcy, Austria, Szwajcaria, Włochy, Francja  nikt nie zabrania używania drewna, czy biomasy a nawet jest przez państwo wspierane .   Wydaje się też ,  że nikt z Alarmów Smogowych   nie pytał  się nikogo  w naszej branży jak jest naprawdę.  Nie było nikogo na konferencji w Krakowie pomimo zaproszenia. Być może wtedy dyskusja byłaby merytoryczna a nie ...... nie merytoryczna .  Nie bedę też komentował twierdzenie ze ogrzewania biomasą jest nieekonomiczne, bo dyskusja  z tym argumentem jest  śmieszna. Wystarczy troche popytać.   Może i  warto jednak rozmawiać. Wszyscy gramy  podobno w tej samej drużynie. Na pewno trzeba zejść z rozmów emocjonalnych a przejść na poziom merytoryczny. 

darekM

ponizej jest fragment rozmowy na antenie radia RMF do której odnoszą się moje uwagi, co wy o tym sądzicie. 

 

 

Szukamy sposobów na to, jak poradzić sobie z tym smogiem. Pewnie jest tak, że nie wszystkie pomysły, które Warszawski Alarm Smogowy zgłasza, proponuje, będą się naszym słuchaczom podobały. Jest na przykład pomysł, czy sprawa domowych kominków. Czytam w materiałach Warszawskiego Alarmu Smogowego tak: "Kominki akceptowalne powinny być wyłącznie w terenach o małej gęstości zaludnienia". Chcą państwo zabrać nam kominki w naszych mieszkaniach? Czy to nie jest przesada.

 

Jadwiga Emilewicz: Przypomnę, że Londyn przyjął takie rozporządzenie...

 

Konrad Marczyński: To nie jest przesada.

 

Jadwiga Emilewicz:...20 lat temu.

 

Konrad Marczyński: W Krakowie zostało to przyjęte.

 

 

 

Proszę nas przekonać, że powinniśmy to zrobić.

 

Konrad Marczyński: Chodzi o to, że tak naprawdę spalanie drewna i ogrzewanie się za pomocą paliw stałych jest niestety sposobem nieekonomicznym i można porównać to z paleniem papierosów. Takie palenie drewna wytwarza bardzo podobne substancje, które powstają przy paleniu papierosów.

 

Ale przy kominku jest miło. Romantycznie.

 

Konrad Marczyński: Oczywiście, jest bardzo miło, bardzo przyjemnie. Podobnie, jak się pali papierosa albo cygaro, to też jest przyjemnie, ale zdajemy sobie sprawę, że paląc w kinie lub w restauracji szkodzimy innym. Mało tego - paląc drewno w kominku szkodzimy też sami sobie, bo niestety w Polsce nie mamy norm na kominki. Kominki oddają też zanieczyszczenie do wewnątrz, do pomieszczenia i mieszkańcy, którzy są w środku też są narażeni, ich dzieci są narażone.

 

Rząd zapoznawał się dzisiaj z rekomendacjami, które zostały przygotowane przez ekspertów, czyli pomysłami na to, jak walczyć ze smogiem - pytanie, co z tego zapoznawania się z rekomendacjami wynika? Są konkretne decyzje?

 

Jadwiga Emilewicz: Ja powiedziałabym, że te rekomendacje przyjęte przez komitet ekonomiczny, a dzisiaj zaakceptowane przez rząd, podzielilibyśmy na takie trzy pakiety. Jeden z nich to jest pakiet legislacyjny i on dotyczy z jednej strony właśnie przyjęcia rozporządzenia dotyczącego jakości kotłów...

 

 

 

Czytaj więcej na http://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/popoludniowa-rozmowa/news-emilewicz-przed-kolejnym-sezonem-grzewczym-nie-bedzie-mozna-

Podziel się

Skomentuj:
Komentarze (1)
Jarosław Kokoszka    |    18-01-2017 23:00:38
Wielka praca przed nami...

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Ankieta

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org.

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach. 

Świat Kominków

 

Ogólnopolski magazyn o kominkach i piecach