Kominki.org   >   Gorące podróże  >   Piec kaflowy księdza Twardowskiego p.t. "Wieszcz za kominem"

Gorące podróże

Piec kaflowy księdza Twardowskiego p.t. "Wieszcz za kominem"

05-05-2016
drukuj

 

 

  Z okazji setnej rocznicy urodzin księdza Jana Twardowskiego powstał Piec kaflowy  księdza Twardowskiego. Obiekt powstał przy ulicy Dewajtis w Warszawie dla upamiętnienia przedstawiciela współczesnej liryki religijnej, z którego to wiersza pochodzi zdanie: „Śpieszmy się kochać ludzi – tak szybko odchodzą”.

Projekt został zrealizowany przez Kominki Bielawski, a ufundowany przez Instytut Papieski. Piec został wykonany z kafli, a wzorowany był na piecu z zakonu wizytek, gdzie mieszkał i tworzył ksiądz Twardowski. 

 

Jerzy Kalina, polski rzeźbiarz, twórca scenografii teatralnych i filmowych oraz performer o inicjatywie pisze tak: 

 

„Piec księdza Jana Twardowskiego, księdza który pisał wiersze powstał 1 czerwca 2015 roku w setną rocznicę Jego urodzin. To znak, którego teotermalne źródło odnalazłem w Jego domowej przystani, w kapelanii na Krakowskim Przedmieściu. Rzeźba – obiekt p.t. „Wieszcz za kominem”, podobnie, jak klęcznik w kościele Sióstr Wizytek poświęcony pamięci księdza powstały z potrzeby wyrażenia mojego podziwu i wdzięczności dla Niego za wrażliwość i ciepło którym obdarzał ludzi i którym cały czas promienieje Jego poezja. Czas trwania żaru paleniska 31.V- 7.VI.”

Jerzy Kalina 2015

Podziel się

Skomentuj:
Komentarze (0)

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Świat Kominków

 

Magazyn o kominkach i piecach