Kominki.org   >   Blogi kominkowe  >   Niepokorny o kominkach  >   NIEPOKORNY O KOMINKACH: Budowa pieca chlebowego

Niepokorny o kominkach

NIEPOKORNY O KOMINKACH: Budowa pieca chlebowegoPiotr Batura

drukuj

Przy okazji budowy "kombajnu" ogrodowego, z funkcją wędzarni, grilla i pieca chlebowego, pokażę tym razem jak solidnie (profesjonalnie) wykonać kopułę tego ostatniego. Oczywiście sposobów jest bez liku, ale sporo tych konstrukcji bardzo szybko ulega destrukcji. Materiał przeze mnie preferowany to cegła szamotowa, wiec trudność spora, ale też trwałość gwarantowana. Piec nadaje się do użytku zawodowego. Wypiek w nim 100 – 200 pizz dziennie nie stanowi problemu.

 

Cegły zostały przycięte w warsztacie. Każda warstwa pod innym kątem. Im wyżej, tym dziwniejszym…Można oczywiście kupić cegły klinowe. Ja mam dobre piły do cięcia szamotu, więc cięcie  klinów nie stanowi problemu.Pogoda może spłatać figla, poza tym uprawianie zduństwa na dworze trzeba wyeliminować. Przymrozki dla pił wodnych i klejów zduńskich mogą być kłopotliwe. Zbudowaliśmy prowizoryczną wiatę a do środka wstawiliśmy kurierek.Podstawa kombajnu wykonana została wcześniej. Zarys podstawy pieca chlebowego gotowy.Piec w srodku ma wymiar 90 cm na 130 cm.Jako szablon stosujemy tylko przymiar  łukowy ze sklejki. Takie cztery przymiary służą jednocześnie jako podpora dopiero wklejonej cegły. Po chwili klej trochę łapie i podpora

wędruje dalej. Brak matrycy do budowy pieca, pozwala kontrolować fugi wewnętrzne paleniska. Czynność ta jest niemożliwa po położeniu kolejnej cegły na ścianie pieca i i oparciu jej na  matrycy.Jako szablon stosujemy tylko przymiar  łukowy ze sklejki. Takie cztery przymiary służą jednocześnie jako podpora dopiero wklejonej cegły. Po chwili klej trochę łapie i podpora wędruje dalej. Brak matrycy do budowy pieca, pozwala kontrolować fugi wewnętrzne paleniska. Czynność ta jest niemożliwa po położeniu kolejnej cegły na ścianie pieca i i oparciu jej na  matrycy.

 

Czytaj więcej

Podziel się

Skomentuj:
Komentarze (2)
Hej    |    22-11-2017 14:12:21
[url]https://www.bbcode.org/[/url]
PiotrekS    |    29-10-2015 11:05:16
Tutaj można zamówić solidne kominki https://kratki.pl/pl/kategoria/kominki-tradycyjne

Świat Kominków

 

Ogólnopolski magazyn o kominkach i piecach

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum