Kominki.org   >   Grille  >   Grille, kuchnie, wędzarki  >   Grille stacjonarne

Grille, kuchnie, wędzarki

Grille stacjonarneartykuł

24-06-2016
drukuj

Enbra

grill betonowy

Clam

grillowane potrawy

Edilkamin

grill murowany

Grillbud

grill z kamieni otoczaków

Kominki Eugeniusz Antoniuk

grill z cegły

Zdunbud

Zdaniem dużej części miłośników kucharzenia na wolnym powietrzu w grillowaniu wcale nie chodzi o zabawę i szybkie przyrządzanie dań. Najważniejsze jest wspólne spędzanie czasu w gronie bliskich przyjaciół i rodziny, a delektowanie się pieczonymi potrawami dodaje takim spotkaniom tylko smaku. A pod tym względem, jak zapewnia wielu z nich, od grilli mobilnych lepsze rezultaty zapewniają grille stacjonarne. Budowaniu przyjaznej atmosfery spotkania sprzyja także tradycyjny kształt tych urządzeń. Najczęściej nawiązujący do pieców chlebowych i kominków (często określa się je mianem kominków ogrodowych).

Ponieważ są to urządzenia o pokaźnych rozmiarach, wymagają odpowiedniej przestrzeni. W przeciwnym razie przytłoczą zarówno otoczenie, jak i biesiadujących, a atmosfera ze „swobodnej” i „przyjacielskiej” stanie się „wymuszona” i „duszna”. Dlatego mogą sobie na nie pozwolić właściciele dużego ogrodu. Mogą stanowić w nim samodzielny element aranżacji albo można je połączyć z altaną. Łatwiej wtedy zorganizować kucharskie zaplecze oraz urządzić przestrzeń jadalną dla dużej liczby biesiadników.

Do niedawna grille stacjonarne się murowało, ale od kilku lat w centrach ogrodniczych, marketach i sklepach internetowych można kupić je w wersji prefabrykowanej. Wyposażone mogą być w różnej ilości i wielkości blaty i półki ułatwiające przygotowywanie potraw oraz schowki ułatwiające przechowywanie paliwa i akcesoriów niezbędnych przy grillowaniu. Niestety, ich wzornictwo nadal jest mało zróżnicowane, chociaż coraz częściej zdążają się perełki. Wzrok ostatnimi czasy przyciągały zwłaszcza grille meksykańskie, urządzenia o charakterze instalacji z metalu oraz grille łączące tradycyjną formę kominka ogrodowego lub pieca chlebowego z nowoczesną stylistyką. Dzięki wyraźnie geometrycznym formom, wpisują się w nowe trendy w architekturze domów jednorodzinnych, co ułatwia wkomponowanie grilla stacjonarnego w aranżację jego otoczenia.

Jeżeli urządzenie jest budowane, jego forma zależy od wyobraźni inwestora (ograniczyć ją mogą, a w zasadzie powinny, względy techniczne i estetyczne). To ważny atut, bo grill stacjonarny pełni funkcję tzw. małej architektury, powinien więc wpisywać się w aranżację ogrodu. Najlepiej usytuować go w zacisznym miejscu, jak najbliżej domu (przyniesienie produktów potrzebnych do przygotowywania potraw będzie mniej kłopotliwe). Wydzielenie przestrzeni możemy uzyskać, konstruując pergolę, murek ogrodowy, altanę, trejaż albo sadząc odpowiednio ukształtowane rośliny. W młodym ogrodzie trzeba pamiętać, aby grill nie stał zbyt blisko świeżo nasadzonych drzew i krzewów – z czasem urosną i gorące powietrze będzie im szkodzić, a korzenie roślin mogą zniszczyć grill.

Wprawdzie grill ogrodowy nie musi posiadać komina (tzw. grill otwarty), ale taka prosta konstrukcja może utrudniać grillowanie, zwłaszcza w wietrzne dni i, oczywiście, w czasie deszczu. Dlatego warto wyposażyć go w okap (może to być forma z blachy bądź odpowiednio wyprofilowanych elementów ceramicznych lub betonowych) i komin, który odprowadzi dym wysoko ponad biesiadujących.

Elżbieta Amborska

Podziel się

Skomentuj:
Komentarze (0)

Z galerii architektura ogrodu

Świat Kominków

 

Ogólnopolski magazyn o kominkach i piecach

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Fire Tube TV

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.