Kominki.org   >   Aktualności inne  >   ABC kominka  >   Drewno - paliwo do kominka

ABC kominka

Drewno - paliwo do kominka

07-09-2017
drukuj
drewno do  kominka

Stuv / Kominki Kozłowski

Wielu użytkowników kominków uważa, że mokre drewno pali się dłużej. Co do czasu spalania mają rację. Niestety, nie przekłada się to na wartość opałową. Spalając mokre drewno, zamiast atrakcyjnego płomienia i miłego ciepła, będziemy mieli kłęby dymu i pary. Lwia część energii zawartej w drewnie zostanie zużyta do odparowania z niego wody, a nie do wytworzenia ciepła. Jakie zatem drewno jest odpowiednie do spalania w kominkach? 

 

Wilgotność drewna

Jakość drewna opałowego oceniania jest między innymi na podstawie zawartości wody, czyli jego wilgotności. Im mniej wody zawiera drewno, tym jego wartość opałowa jest większa. Świeżo ścięte drewno nie jest dobrym materiałem opałowym, bo składa się w połowie z wody, a jego wilgotność wynosi 100%. W praktyce stwierdza się, że do odparowania 1 kg wody potrzeba około 0,626 kWh (2,25 MJ) energii. Najlepsze do celów opałowych jest drewno o wilgotności na poziomie 20%, jego wartość opałowa wynosi wtedy około 4,0 kWh/kg. Taką wilgotność drewno uzyskuje po kilku latach składowania, minimum 1,5 roku w przypadku, gdy składujemy drewno połupane. Jak sprawdzić, czy drewno jest dostatecznie suche? Nie potrzeba do tego wilgotnościomierza, przy wilgotności rzędu 25 % wystarczy dotknąć ręką, by czuć, że drewno jest mokre. Pamiętajmy, że wraz z redukcją wilgotności drewna, wzrasta jego wartość opałowa, a to oznacza duże oszczędności finansowe – nawet do 40% ogólnej masy drewna potrzebnej na jeden sezon grzewczy. Palenie mokrym drewnem prowadzi do obniżenia wydajności grzewczej kominka, więc nie jest to w żadnym wypadku opłacalna inwestycja. Poza tym mokre drewno pali się gorzej, dymi i zanieczyszcza kominek oraz komin. Zatem jeśli nie mamy suchego drewna na dany sezon, lepiej mokre drewno pozostawić w drewutni do wyschnięcia, a w sezonie palić brykietem do czasu, kiedy nie pozyskamy paliwa o właściwych parametrach.

 

Gęstość drewna

Gęstość drewna jest cechą indywidualną dla danego gatunku drewna. Im drewno bardziej gęste, tym jego wartość opałowa jest większa. Bardziej gęste jest drewno liściaste, drewno iglaste natomiast ma mniejszą gęstość, a tym samym mniejszą wartość opałową. Najwięcej ciepła dostarcza grab. Następne w kolejności są: buk, dąb, jesion, klon, brzoza, wiąz, wierzba, olcha, osika, lipa, topola. Do palenia w kominkach nie powinno używać się drewna drzew iglastych z uwagi na dużą zawartość żywic.

Prawidłowo spalane drewno pozostawia po sobie niewiele popiołu – zaledwie 1% pierwotnej masy drewna, dodatkowo można wykorzystać go w ogrodzie, bo jest doskonałym nawozem naturalnym.

 

Dobrze przygotowane drewno kominkowe to podstawa uzyskania przyjemności z palenia w kominku. Nie tylko dostarczy nam pożądanego ciepła, ale także nie zabrudzi i nie zasmoli szyby ani komina i pozwoli nam obserwować prawdziwy spektakl płomieni. Na cóż nam inwestycja w ładne palenisko, jeśli nie jesteśmy w stanie wykorzystać jego walorów, paląc mokrym i źle przygotowanym drewnem? Pamiętajmy, drewno opałowe wymaga cierpliwości i trochę naszej pracy, wówczas odpłaci się przyjemnym ciepłem i widokiem w zimowe wieczory.

 

Aldona Mazurkiewicz

 

 

Podziel się

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Świat Kominków

 

Magazyn o kominkach i piecach