Kominki.org   >   Aktualności inne  >   ABC kominka  >   Kominkowe izolacje - płyty krzemianowe

ABC kominka

Kominkowe izolacje - płyty krzemianowe

31-08-2017
drukuj

Promat Top

Cebud

Silca

Varmsen

Silca

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zaizolowanie kominka niepalnymi płytami wykonanymi z krzemianów wapnia (glinokrzemiany). Pochodzą one z zastosowań przemysłowych, gdzie liczy się wytrzymałość na bardzo wysokie temperatury i stabilność pracy. Liczne badania przeprowadzone na uczelniach, w instytutach higieny pracy i studium toksykologii wykazały, że:

 

  • krzemiany wapnia nie posiadają żadnej morfologii fazowej, która mogłaby być określona definicją włókien;
  • pył krzemianów wapnia nie stwarza ryzyka zatrucia toksycznego, w wyniku wysokiego stopnia rozpuszczalności biologicznej nie powstaje żaden rodzaj zwłóknienia tkanek;
  • pył powstający w procesach obróbki jest nieszkodliwy.

 

Płyty te nie pylą stąd nie istnieje ryzyko wywołania alergii czy chorób układu oddechowego. W ten sposób mamy rozwiane wątpliwości zdrowotne, a dodatkowo mamy możliwość zastosowania płyt krzemianowych w podwójnej funkcji, czyli izolacji i przedmurza. Mówiąc po prostu: z płyt krzemianowych można zbudować okap kominka. Płyty, odpowiednio przycięte i sklejone, stanowią zarazem elementy konstrukcyjne i izolację. Minimalna grubość izolacji określana jest na 30 mm, ale producenci oferują również inne, bardziej przydatne do obróbki grubości. Producenci płyt proponują je w różnych rozmiarach, a asortyment uzupełniają zwykle systemowe kleje i preparaty gruntujące.

 

W porównaniu z wyrobami z wełny mineralnej, płyty glinokrzemianowe są materiałem droższym, jednak sprawdzona w praktyce łatwość i szybkość ich montażu oraz możliwość wykorzystania w podwójnej roli w pełni rekompensują pozornie niekorzystną różnicę w cenie.

 

Na polskim rynku jest aktualnie wiele produktów z tej grupy. Najpopularniejsze są płyty firm Varmsen, Promat czy Silca. Są też dostępne krajowe płyty PI 800, oferowane przez Cebud, oraz produkty firmy Ogniotrwałe z Częstochowy. Zdarzają się też wyroby znanych na rynku kominkowym producentów, takich jak Rath, Ortner czy Brula. Bywają też produkty pochodzące nawet z Chin. Tak jak w przypadku wełny, należy stosować te materiały, co do jakości których (potwierdzonej certyfikatem) mamy pewność.

Witold Hawajski

Podziel się

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Świat Kominków

 

Ogólnopolski magazyn o kominkach i piecach