Portal branży kominkowej
Kominki.org   >   Aktualności inne  >   ABC kominka

ABC kominka

Podział kominków ze względu na styl ich wykonania pozwala w prosty sposób zorientować się co do ogólnych, estetycznych preferencji. Jedni preferują nowoczesne formy inni klasyczne a jeszcze inni rustykalne czy kaflowe. Zapoznaj się ze stylami kominków i poznaj swoje preferencje.
To najbardziej popularna obecnie forma udomowionego ognia. Najtańszy komplet: wkład kominkowy oraz zestaw podstawowych materiałów do budowy kominka nie kosztuje więcej niż średnia pensja, ale to jest absolutne minimum! Za te pieniądze nie można oczekiwać nic innego, niż cieniutkie żeliwo i gipsowa płyta plus niewyszukane wzornictwo i wykonawstwo.
Ktoś wpadł na pomysł zbudowania kotłowego paleniska kominkowego, takiego, które nie powietrze, a wodę podgrzewa. Jeśli już mamy gorącą wodę, to nie wyobrażam sobie, by nie była ona rozprowadzona po domu. Ciepło z kominka może być „rurkami” przekazane do wielu pomieszczeń, nawet odległych, położonych na różnych kondygnacjach. Można też wykorzystać kominek „wodny” do podgrzewania wody użytkowej.
Prastara forma udomowionego ognia, która mimo zachodzących zmian nadal ma zwolenników. Wielu polskich architektów jest ciągle pod ich wrażeniem, ale proponowanie takiego kominka każdemu jest co najmniej niepoważne. Kominek z paleniskiem „otwartym” to dzisiaj po prostu luksus.
Przez wiele lat kominek opalany tanim drewnem był sprzedawany jako alternatywa dla kosztownego gazowego ogrzewania. Chociaż w Belgii, Holandii czy Anglii kominki gazowe były popularne, w Polsce nikt nie odważył się nawet wspomnieć o takim rozwiązaniu! Zawsze straszono podwyżkami cen gazu lub wręcz „zakręceniem kurka” przez Rosjan. Naraz coś się „odblokowało”, chociaż nie bardzo wiadomo dlaczego: ani gaz nie staniał, ani sytuacja geopolityczna nie zmieniła się na korzyść, ani dochody ludności nie
Kominek bez drewna i komina to kusząca propozycja. Nawet jeśli na przeszkodzie nie stoją sprawy finansowe, to przecież niemożność techniczna dotyka również bogatych… Wielopiętrowy budynek, brak przewodu kominowego, regionalny zakaz palenia czy odlotowa aranżacja wnętrza albo zwyczajne życie na najwyższych obrotach… Wszędzie tam pasuje ogień, który pojawia się bez trwałych architektonicznie zobowiązań, a na dodatek może przenieść się na taras, do ogrodu, a nawet do wnętrza luksusowego jachtu.
Piece „jak u babuni” mają ciągle swoich zwolenników. Z tą „babunią” to lekka przesada, bo większość Polaków wychowała się w domach z centralnym ogrzewaniem i z prawdziwymi piecami kaflowymi nie miała do czynienia. Jeśli nawet gdzieś w swoim CV zapiszą „piec kaflowy”, to nie będzie to najmilsze skojarzenie, bo zbudowany przez domorosłego majstra, z byle jakich materiałów i takich kafli piec, jeśli nawet był „sercem domu”, to był organem chorowitym i kapryśnym.
Piecokominek inaczej nazywany tez kominkiem grzewczym jest to wspaniałe połączenie kominka z efektywnością pieca kumulacyjnego. Zaletą tego rozwiązania jest wysoka efektywność grzewcza przy zachowaniu dużej kominkowej wizji ognia. W budowie kominków grzewczych stosuje się, obok wkładu grzewczego i ciepłej obudowy, element w postaci masy kumulacyjnej.
Tradycyjna forma pieca kaflowego nie każdemu odpowiada. Ludziom, którzy napatrzyli się na przeszklone bryły kominków, trudno jest pogodzić się z tym, że decydując się na tradycyjny piec, w znacznej mierze stracą możliwość obserwacji ognia. Od jakiegoś czasu nie muszą wybierać, bo współczesna technika zduńska potrafi doskonale pogodzić tradycję z nowoczesnością.
Rewolucję, jaką w branży kominkowej spowodowały malutkie drzewne granulki – pelety, porównać można tylko z wynalezieniem szkła witroceramicznego. Idea budowy indywidualnego urządzenia grzewczego zasilanego automatycznie peletami, jaka pojawiła się w Seattle w 1973 roku, stała się niezwykle popularna na wszystkich kontynentach. W Europie posiadamy wielu producentów doskonałych urządzeń, ostatnio dołączyły do tej grupy polskie firmy.
1  2    

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Ankieta

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org.

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach. 

Świat Kominków

 

Ogólnopolski magazyn o kominkach i piecach